The STM32H7xx development board is a board based on the STM32H750VBT6 chip. This board is designed to be used for development purposes and has a ST-LINK capable of mounting a TFT display and a camera with 128 KB flash memory and 1 MB RAM up to 1 MB RAM (includes 192 KB TCM RAM, up to 864 KB user SRAM and 4 kilobytes of backup memory as a SRAM) with a working frequency of 400 MHz.
Specifications
Board type: 32-bit development board
Main microcontroller core type: STM32H750VBT6
Core: Cortex-M7
Working frequency: 400 MHz
Flash memory: 128 KB
RAM: 1 megabyte
Package: UFQFPN 100 pins
The amount of SRAM is equal to 1024KiB
Oscillator values
HSI 64MHz
LSI 32kHz
HSE 25MHz
LSE 32.768kHz
Nutritional values
3.3V power supply
5 volt power supply
5V power supply from USB
Dimensions: 41 x 69 mm